Jak być dobrym managerem?

Jak być dobrym managerem?

jak być dobrym managerem

Menedżer to nie tylko tytuł czy stanowisko – to rola, która wymaga ciągłego doskonalenia, empatii i zdolności do podejmowania decyzji. W dzisiejszych czasach, kiedy pracownicy nie szukają już tylko pracy, ale miejsca, które oferuje rozwój, znaczenie i poczucie przynależności, bycie wyjątkowym menedżerem jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ale co to naprawdę znaczy? Jakie umiejętności i postawy są kluczem do skutecznego zarządzania zespołem w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym? We wpisie przyjrzymy się kluczowym cechom dobrego menedżera i podzielimy się praktykami, które mogą przekształcić zwykłe zarządzanie w autentyczne przywództwo.

Dlaczego rola managera jest taka ważna?

Firmy, które decydują się na zatrudnienie managera korzystają z wieloetapowych rekrutacji oraz odpowiednich testów w celu sprawdzeniu kandydata. Dlaczego proces wyboru jest tak skrupulatny? Ponieważ rola managera, kierownika czy lidera w organizacji jest bardzo ważna. Nierzadko stanowi kluczowy element, który bezpośrednio przekłada się na zespół, a w efekcie rezultaty firmy. Łatwo jest wymienić cechy dobrego managera, jednak ciężej zastosować je w praktyce. 

Rotacje w firmach nie są dzisiaj niczym dziwnym, jednak wciąż kosztownym dla samej firmy. Coraz częściej spotykamy się z twierdzeniem – „pracownik przychodzi do firmy, odchodzi od szefa”. Ta krótka sentencja pokazuje, jak ogromne znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa ma rola managera. 

Liderzy kształtują ścieżki rozwoju członków zespołu, widzą ich najlepsze cechy oraz obszary do poprawienia. A właśnie tego szukają obecnie najlepsi pracownicy – możliwości rozwoju, ponieważ właśnie to stanowi ich wartość na rynku pracy.

Co trzeba zrobić żeby być managerem? Ścieżka kariery

Awans na stanowisko menedżerskie różni się w zależności od stopnia doświadczenia, struktury stanowisk firmy czy samej branży. Kiedyś, aby zostać pracownikiem na wyższym szczeblu konieczne było posiadanie studiów wyższych lub długiego doświadczenia. Obecnie ścieżka kariery jest bardzo jasna i spełniając odpowiednie wymagania, można zostać managerem już po roku przepracowanym w firmie. Firmy coraz lepiej potrafią wyszukać pracowników posiadających odpowiednie predyspozycje do zarządzania ludźmi. 

Chcąc zostać managerem, trzeba się wyróżnić zarówno swoją postawą, jak i wynikami. Lider to nie zawsze osoba najlepsza z zespołu, która nie popełnia błędów. Więc jakie są kluczowe kompetencje managera? Czytaj dalej!

4 kluczowe cechy dobrego i skutecznego menedżera 

Dobry manager – każdy ma inną definicję takiej osoby. Na pewno warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma idealnych managerów dla wszystkich. Każda osoba ma inne cechy i w zależności do nich, stwierdzi czy ma zaufanie do swojego przełożonego. Na podstawie różnych badań i ankiet, możemy wytypować 4 cechy, które najczęściej występowały u osób na tym stanowisku.

1. Jest otwarty na błędy i nowe pomysły zespołu

Bycie dobrym managerem wymaga umiejętności słuchania, otwartości na sugestie oraz opinie zespołu. Nie tylko przyjmuje się pochwały, ale również rozważa się konstruktywną krytykę. Dzięki temu zespół czuje się zrozumiany i doceniony, co sprzyja budowaniu silnych relacji w miejscu pracy. Zdolność do przyjmowania innych pomysłów i możliwość wspólnego rozwiązywania problemów sprawia, że każdy z zespołu czuje się doceniony, 

2. Skutecznie przywraca spokój w napiętych sytuacjach

Każda firma doświadcza trudnych momentów i napiętych sytuacji. Dobry manager potrafi zachować spokój i działać rozważnie oraz przyjąć dalszą perspektywę. Niezależnie od tego, czy to kryzys, konflikt w zespole czy problemy z Klientem, manager jest stabilnym punktem odniesienia. Uspokajanie sytuacji, podejmowanie trafnych decyzji i wykazywanie się pewnością działania jest podstawą dla utrzymania harmonii i efektywności pracy.

3. Stanowi wzór dla innych

Dobry lider nie tylko mówi, co należy robić, ale również sam jest przykładem do naśladowania. Przestrzega wyznaczonych standardów pracy, jest odpowiedzialny, rzetelny i sumienny. Zespół powinien móc polegać na swoim managerze i widzieć go jako wzór do naśladowania. Kiedy manager jest zaangażowany, profesjonalny i etyczny, zespół również dąży do osiągania tych samych standardów.

4. Zachowuje bezstronność i sprawiedliwość

Sprawiedliwe traktowanie członków zespołu to baza dla budowania zaufania i lojalności. Dobry manager nie faworyzuje jednego pracownika kosztem innych i nie toleruje dyskryminacji czy mobbingu. Powinien być sprawiedliwy w przydzielaniu zadań, określaniu wynagrodzeń i podejmowaniu decyzji. Bezstronność sprawia, że zespół ma pewność, że każdy ma równe szanse i jest oceniany na podstawie swoich umiejętności i osiągnięć.

Chcesz być coraz lepszym managerem? Naucz się delegować zadania

Delegowanie pozwala efektywnie zarządzać czasem i zasobami, jednocześnie dając członkom zespołu szansę na rozwijanie swoich umiejętności. Ważne jest, aby poznać swoich pracowników – umiejętności, doświadczenie i preferencje. To pomoże w odpowiednim dobieraniu zadań do konkretnych osób. Następnie definiuj cele i oczekiwania wobec powierzonych zadań, wyjaśniając ich znaczenie i priorytety. 

Regularne monitorowanie postępów w wykonywaniu zadań pozwala śledzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Ważne jest zachowanie równowagi między kontrolą a zaufaniem. Docenianie dobrych pracowników i udzielanie feedbacku to kluczowe elementy budowania zaufania i motywowania do dalszego rozwoju. Nie zapominaj, że delegowanie może prowadzić do błędów. Dużo istotniejsze jest, aby zarówno Ty, jak i członkowie zespołu, byli gotowi wyciągać wnioski z tych błędów i unikać ich w przyszłości. 

Każdy może być managerem, ale nie każdy powinien..

Każdy pracownik ma potencjał, aby zostać managerem, ale nie każdy jest dla tej roli odpowiedni. Bycie dobrym managerem to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga określonych umiejętności, cech osobowościowych – najczęściej wrodzonych. I chociaż nie chodzi o to, aby zmieniać się pod dany zespół.. są cechy, które szczególnie utrudniają bycie dobrym managerem.
Dla przykładu można wyróżnić osobowość typu choleryk. To osobowość doskonale odnajdująca się chaosie oraz dużej ilości spontanicznych działań. Rzadko kiedy trzyma się planu i często stawia wynik ponad wszystko. Czy to odpowiednie cechy osoby, która w długoterminowej perspektywie zarządza zespołem? Badania pokazują, że niestety nie. Zespół najlepiej pracuje w uporządkowanym systemie zadań oraz pewnej przewidywalności. Chaos powoduje brak wiary w swoje umiejętności oraz stres pracowników.

Dodatkowo, jak wiadomo – przykład idzie z góry! Praca jako manager to również własny rozwój i doskonalenie umiejętności. Jeżeli managerowi wyraźnie brakuje umiejętności związanych z daną branżą np. technicznych, nie będzie w stanie właściwie oszacować czasu zadania oraz poziomu jego trudności. Lider powinien być z wszystkimi wiadomościami na bieżąco – również gospodarczymi, aby w porę przygotować się na kryzysy czy stagnację w branży.

Podsumowanie

Bycie dobrym managerem to nie tylko kwestia awansu na stanowisko menedżerskie, ale przede wszystkim posiadania pewnych cech i umiejętności interpersonalnych. Autorytet w swojej dziedzinie to kluczowy element, który pozwala skutecznemu managerowi na uczenie swoich pracowników oraz wspieranie ich rozwoju. Motywowanie podwładnych i efektywne planowanie to kolejne istotne aspekty pracy menedżera. Asertywność w podejmowaniu decyzji oraz rozwijanie własnego stylu zarządzania pozwalają managerowi zwiększyć efektywność swojego zespołu – a finalnie właśnie z wyników, będzie rozliczany.

  • kontakt@skillup.pl
  • Al. Wojciecha Korfantego 138, 40-156 Katowice


Facebook-f




Twitter

© 2023 All Rights Reserved.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *